1929-ben az Országos Állatvédő Egyesület közlönyében még arról álmodozott, hogy eljön az idő, amikor a veszettség elleni oltás kötelező lesz.
De ugorjunk vissza időben még 24 évet! Miről szólt az egyesület 1905. évi működéséről szóló jelentése?
A korabeli jegyzőkönyv szerint Franke Ágost titkár előadta, hogy 44.757.- koronáért az egyesület 400 négyszögöl területű telket vásárolt és a rajta levő földszintes épületek átalakításával menedékházat hozott létre állatok számára a IX. kerület, Ernő utca 11-13. sz. alatt. A vételárat adományokból és egy másik ingatlan eladásából finanszírozták. “Az álllatmenedékház czélja az, hogy ott gazdátlanúl talált, vagy oly állatok, melyektől gazdájuk megválni kíván, kiváltképpen kutyák, ideiglenesen elhelyezést találhassanak, továbbá, hogy ott oly állatok részesüljenek ideiglenes tartásban, mely állatokat gazdáik rövidebb-hosszabb időre, tartásra beadnak.” (Itt látjuk tehát, hogy korszerű fogalmakkal élve keveredett a menhely és a panzió fogalma). A menedékház mellett a titkár a másik fő sikerként azt az állatvédő kalendáriumot jelölte meg, melyet az előző évben minden elemi (!) iskolai tanuló megkapott. Két kiadványt is megjelentetett az egyesület, “Az ember és kutya” valamint az “Állatvédők törvénykönyve” címmel, melyből 1700 példányt vásárolt könyvtárai számára a magyar királyi csendőrség. Az Állatvédelem c. havi folyóirat egyre nagyobb érdeklődést váltott ki, ára 2 korona volt, az egyesület támogatta továbbá például Kukuljevic József kir. állatorvos által írt “Magyarország madárvédelmének története” c. kiadványt is. 500 darab “Ne bántsd az állatot” fatáblát készítettek, melyeket 1905. folyamán iskolákban valamint nyilvános helyeken tűztek ki.
A gyakorlati állatvédelmet illetően: “296 munkanapon 1105 felügyelői eljárás történt, 428 ebből fuvarozótelepen, 167 esetben történt állatkínzás miatt vizsgálat, 218 esetben fordultak hatóságokhoz a tapasztaltak alapján. Az állatvédelmi mentőkocsi 1905. folyamán 55 alkalommal vonult ki. Az egyesület vagyona a menedékház kifizetése után 22.616.- korona készpénz volt.”
A rendes tagok száma 1905-ben 1649 volt!
A számviteli beszámolóból kiderül többek között, hogy az állatvédelem és állatgondozás terén kifejtett buzgalmukért 20-20 korona jutalomban részesült Vér Imre, Kiszti István, Sisóvszki István, Drevenka István és Murányi József magyar királyi rendőrök.
Ugye milyen érdekes az állatvédelem múltja? 🙂
(A fotó illetve az Országos Állatvédő Egyesület 1905. évi jelentése főtitkárunk állatvédelmi folyóirat-gyűjteményéből való.)