Jelen bejegyzésben az állatvédő szervezetek regisztrációs kötelességéről esik szó.
Az 578/2020. (XII. 14.) számú kormányrendelet 1. mellékletének 20. pontja szerint az állatmenhelyek működtetése FELIR-azonosító köteles tevékenységnek minősül, így jogszerűen április 1. után csak ilyen birtokában tevékenykedhetnek. Az állatmenhely egy korábban engedély-, ma bejelentésköteles létesítmény, ahol a járási hivatal különböző ellenőrzött feltételek meglétéhez köti az állattartást.
De mi a helyzet azokkal az állatvédő szervezetekkel, melyek nem tartanak fenn menhelyet vagy azért mert például ideiglenes önkéntesek körével oldják meg az állatok elhelyezését vagy azért mert például olyan célokat vállaltak az alapító okiratban, amely nem olyan közvetlen állatmentést jelent ami állatelhelyezéssel jár? Külön posztot érdemel az a téma, hogy 19 megye ha nem is 19, de legalább minimum kétféle álláspontot képvisel abban a tekintetben, hogy az élő állat szállításhoz az állatvédő szervezetek gépjárműveit le kell-e vizsgáztatni, és a szállítónak magának kell-e lennie képzésen elsajátított szakismeretek alapján kiállított ún. állatkísérő oklevelének vagy sem. Ezzel is foglalkozni fogunk, megígérhetjük, egyelőre annyit, hogy jogalkalmazási bizonytalanság van egyrészt az országon belül másrészt az uniós tagállamok közötti ún. rövid és hosszútávú szállítás feltételei értelmezésében, illetve abban, hogy csak haszonállat-szállításhoz kell-e ilyen vizsga vagy pedig kedvtelésből tartott állatok szállításánál is.
Jogalkalmazási bizonytalanságon azt értjük, hogy nem egységes a joggyakorlat, és amit például egy budapesti (Budapesten belül mentő!) szervezettől megkövetelnek az itt illetékes hatóságok, azokat a fővároson kívül más településeken nem kérik. A kormányrendelet 1. mellékletének 15. sora az élőállat-szállítást, míg a 16. sora az állatkísérő tevékenységet sorolja fel olyanként, amely FELIR-azonosító köteles. Hogy a jogbizonytalanságot mi is fokozzuk, ott ahol a kormányhivatal álláspontja szerint az állatvédő szervezet köteles a gépjárműveit levizsgáztatni és az állatkísérőtől megköveteli a vonatkozó tanfolyam elvégzését igazoló oklevelet, ott biztos hogy megkövetelik a FELIR-azonosító meglétét is. Ahol nem, nos ott úgy tűnik, nem kérik számon a FELIR-azonosító hiányát… jelezzük természetesen a NÉBIH felé ezt az aggályunkat is.