Jelen bejegyzésben a polgári jog területére teszünk kalandozást, megnézzük, hogy általánosságban milyen szerződést használnak a tenyésztők – hiszen a részletkérdések nagymértékben függnek a tenyésztett fajtától – illetve vevőként mi az amire jó, ha odafigyelünk.
Természetesen most sem magunktól voltunk ilyen okosak, szakmai segítséget Szak Enikőtől (https://www.smiling-pearls.hu/rolunk-about-us/) és Ziegler Gábortól (www.jacksandbears.hu) kaptunk.
Miért fontos a szerződés, a megállapodás írásba foglalása?
Természetesen meg lehet venni egy kutyát szóbeli megállapodás alapján is, ami ha soha, semmilyen egyészségi probléma nincs a kutyával, megérkezik rendesen a törzskönyv, rendesen kifizeti a kutya árát a jövendő gazdi, megfelelően tartja a kutyát annak élete végéig, akkor biztosan rendben is van.
Minden más esetben azonban előfordulhat, hogy lesznek később vagy a gazdi, vagy a tenyésztő oldaláról nehezményezett, máshogy gondolt esetek. Ezekben az esetekben az írásba foglalt szerződés a kölcsönösen szükséges igazodási pont, nincs vita arról, hogy melyik fél mire hogy emlékszik.
Mielőtt belemennénk a szerződéses jogviszonyok problematikájába, egy nagyon fontos előkérdést kell tisztázni: fontos tisztázni, hogy az az előzetesen átadott pénzösszeg, amely még nem a vételár, azt az eladóval közösen foglalónak vagy előlegnek tekintjük.
Mi a különbség?
A foglaló a szerződést biztosító mellékkötelezettség, beleszámít a vételárba, a teljesítés meghiúsulásáért felelős személy az adott foglalót elveszíti (itt a vevőről beszélünk), illetve a kapott foglaló kétszeresét köteles visszatéríteni (itt az eladóról beszélünk).
A foglaló általában a vételár 10%-a, a túl magas összegű foglalót a bíróság polgári perben mérsékelheti.
Az előlegnél viszont nincs „túlzott mérték”, az bármekkora összegű lehet, és célja sem a szerződés biztosítása, bár a teljesítés meghiúsulásakor ugyanúgy visszajár, de nincs szankciós jellege: pont az az összeg jár vissza (és nem a duplája) amelyet átadtak.
Az előleg is beleszámít természetesen a vételárba.
Általánosságban elmondható, hogy foglalót a biztosabbnak vélt üzletkötés esetén alkalmaznak, az előlegnél még több a bizonytalanság a szerződő felek között.
A foglaló mindkét fél számára biztosíték.
Egyrészt a tenyésztő is biztos ilyenkor a vételi szándékban és ennek megfelelően jár el a kutyával kapcsolatban, hiszen például pontosan tudja ilyenkor hogy mikor kerül a kutya a gazdihoz, másrészt a gazdi is biztos lehet benne, hogy adott kutya hozzá fog kerülni.
A foglaló komoly kötelezettség, amikor foglalóról megállapodunk akkor az adásvételi szerződés minden pontját ismerni kell és arról meg kell állapodni.