Segítség, állatvédelmi hatóság lettem! 2.

Segítség, állatvédelmi hatóság lettem! c. cikksorozatunk elsősorban a hatósági jogalkalmazóknak lesz segítség, azoknak is akik ma kezdik a munkát és azoknak is tartalmaz majd érdekes részinformációkat, akik már évek óta nagy rutinnal végzik munkájukat. A napi posztok tartalmát egy rövidesen megjelenő tanulmányból vettük ki, illetve az érdeklődők rövidesen egy online előadás keretében is meghallgathatják majd az anyagot további csak ott elhangzó ismeretekkel bővítve. A tudás elsősorban jegyzőfókuszú, hiszen nekik van a legtöbb és legáltalánosabb feladatuk az állatvédelmi jog területén, de igény esetén szívesen elkészítjük a többi állatvédelmi hatóságra is rászabva az anyagot. A jogkérdések alapvetően egyik szervnél sem mutatnak nagy eltérést, a szakkérdések azok, illetve a hatóságok által ellenőrzéssel lefedett állatok köre az, ahol nagyobb eltérés tapasztalható.

FELADATOK

A kijelölő kormányrendelet a 6 darab I. fokú állatvédelmi hatóság között „felszabdalja” az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvényt (továbbiakban: állatvédelmi törvény) és paragrafus-szinten hozzárendeli a hatóságokhoz a feladatokat.

Többfajta táblázatot tartalmaz az a tanulmány, melyet az érdeklődők rövidesen a jogiforum.hu oldalon olvashatnak, megnézhetjük benne a szervekhez rendelt feladatokat és a feladatokhoz rendelt szerveket is, majd a feladatok konkrét kibontását is, mikor mire van szükségünk.

Paragrafusok nélkül most lássuk a települési jegyző állatvédelmi feladatai összegezve:

– szankciókiszabás körében: állatvédelmi bírságot és helyszíni bírságot szabhat ki (de csak ha nem ütközik a 8/2017. (IV. 18.) AB-döntésben fejtegetett ún. kettős értékelés tilalmába!)

– intézkedés körében (mely nem esik a 8/2017. (IV. 18.) AB-döntés szerinti ún. kettős értékelés tilalmába azaz büntetőeljárással párhuzamosan is alkalmazható!): állattartástól eltiltás kedvtelésből tartott állatoknál és haszonállatoknál, csak haszonállatok esetében rendszeres jelentéstételi kötelezettség előírása illetve tartási gyakorlattal rendelkező gondozó megbízására kötelezés

– intézkedés körében: meghatározott feltételek fennállása esetén jogosult és köteles a szenvedő állat életének szakszerű kioltásáról gondoskodni

– elkobzás mint végleges (tulajdonjogot megváltoztató szankció): nincs azonnali kobzási lehetőség, előbb átmeneti kiemelésről kell gondoskodni azzal, hogy a hiányosságok pótlására határidőhöz tűzött kötelezettségeket írunk elő, a kiemelés alatti tartásról pedig letétbe helyezett összegből gondoskodunk, ha a kiemelés ideje alatt a hiányosságokat nem szünteti meg az állattartó, akkor van lehetőség legális úton kobzásra

– intézkedés körében meghatározott építési cselekményre kötelezés (elsősorban szökés megakadályozása érdekében pl. kerítésépítésre-kerítésmegerősítésre kötelezés)

– a felelős állattartás és a jó gazda gondossága fogalmának tartalmi kitöltése körében számonkérhető tevékenységek általános jellegű felsorolásával kapcsolatos számonkérés, melyekkel kapcsolatban vagy szankciót vagy intézkedést alkalmazhat.