Kotorékozás

róka
Forrás: Wikipedia

Tiltott állatviadal-e a kotorékozás? Aki gerinces állat részvételével állatviadalt szervez, tart, fogadást szervez vagy köt, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A Btk. hatálya a tiltott állatviadal szervezése tényállás kapcsán bármely gerinces állatra kiterjed. Az állatviadal fogalmának szakmai tartalmát az állatvédelmi törvény adja meg, mely szerint az állatviadal a gerinces állat fizikai, pszichikai állapotának olyan megterhelése, küzdelemre késztetése egy másik állattal (vagy emberrel) amely sérülést vagy halált okozhat.

Eddig tehát világosnak tűnhet: a kotorékozás kimeríti a tiltott állatviadal fogalmát. A vadászati tradíciók védelme érdekében – ahogyan a szakmai indokolás fogalmaz – ugyanakkor az állatvédelmi törvény vonatkozó szakasza szerint kivételt képez a vadászatra alkalmazott állat külön jogszabály alapján történő kiképzése és a vadászaton való alkalmazása.

Az állatviadal ilyenkor tehát jogszerű, nem büntethető.

A vadászkutya vadászaton történő megfelelő viselkedése a vaddal való találkozás során az egyik legkényesebb kérdés. Annak elérése ugyanis, hogy a pointer állja, felriassza és ne megfogja a szárnyas vadat, hogy a vizsla apportírozza és ne vacsorázza a nyulat, hogy a terrier kikergesse a várából a kotoréklakó rókát és ne lefojtsa, a leendő zsákmányállattal való előzetes megmérettetések, gyakorlások sorát feltételezi.

Nem egységes a bírói joggyakorlat a témában: láttunk már olyan I. fokú ítéletet, ahol – ugyan nem tiltott állatviadalnak – de állatkínzásnak minősítette a bíró az élőcsapdával befogott rókával trenírozását a kutyáknak, illetve olyan ítéletet is, amely szerint nem történt bűncselekmény. Az biztos, hogy ahogy sok más területen is, így itt is az egységes joggyakorlat irányába kell elmozdulni és következetesen felelősségre vonni az ilyen elkövetőket.

(Az Állatmentő Szolgálat Alapítvány 2018-ban szervezett konferenciát a Károli Gáspár Református Egyetem jogi kara segítségével, a posztot az ott elhangzottak, illetve Elek Balázs: Vadászok, halászok a büntetőjog hálójában (HVG-ORAC 2015.) című könyvének segítségével írtuk.)