Segítség, állatvédelmi hatóság lettem! c. cikksorozatunk elsősorban a hatósági jogalkalmazóknak lesz segítség, azoknak is akik ma kezdik a munkát és azoknak is tartalmaz majd érdekes részinformációkat, akik már évek óta nagy rutinnal végzik munkájukat. A napi posztok tartalmát egy rövidesen megjelenő tanulmányból vettük ki, illetve az érdeklődők rövidesen egy online előadás keretében is meghallgathatják majd az anyagot további csak ott elhangzó ismeretekkel bővítve. A tudás elsősorban jegyzőfókuszú, hiszen nekik van a legtöbb és legáltalánosabb feladatuk az állatvédelmi jog területén, de igény esetén szívesen elkészítjük a többi állatvédelmi hatóságra is rászabva az anyagot. A jogkérdések alapvetően egyik szervnél sem mutatnak nagy eltérést, a szakkérdések azok, illetve a hatóságok által ellenőrzéssel lefedett állatok köre az, ahol nagyobb eltérés tapasztalható.
Az állatvédelmi hatósági feladat egy csodálatos munka, ha valaki komolyan veszi, és kellő akaratereje, bátorsága és pszichés tartása van ahhoz, hogy sokszor borzasztó állapotú állatok sorsának megjavításában vegyen részt illetve egyidejűleg állja a sarat a perlekedési tébolyban szenvedők rohamai ellen illetve az örök elégedetlen állatvédelmi szervezetek kritikáival szemben.
A legjobb jóakarat és a legszínvonalasabb szakmai döntés mellett is kritikák tárgya lehet az ember, illetve folyamatosan szembesül azzal, hogy a fókuszpontot rengeteg szereplő igyekszik kimozdítani onnan, hogy nem az adott hatóság kerülő állat egyedi sorsa a legfontosabb hanem felróják annak a tíz-húsz-százezernek (becsült számok, sajnos pontos adataink a mai napig nincsenek) a sorsát, amelyek eközben kint kóborolnak gazdátlanul az utcán, vagy ugyan van gazdájuk de annak saját portáján senyvednek ellátatlanul – más településeken illetve az ország más régióiban. Ha valaki megtalálja a hivatását az állatvédelmi munkában, az a legjobb tanácsunk számára, hogy arra a kevésre koncentráljon akinek a sorsán tud segíteni és az töltse el jó érzéssel és ne rongálja a lelkiismeretét vagy a pszichéjét azzal, hogy „mi lett volna ha”… nem tudunk mindenkit megmenteni, de akik elénk kerülnek azokért maximálisan mindent meg kell tennünk ami csak tőlünk telik.
Hasznos holmik:
Még egyszer a kutyaugatásról – állatvédelmi, birtokvédelmi és szomszédjogi kitekintéssel https://www.jogiforum.hu/publikaciok/1090
Kakasok, kutyák és a többiek – a birtokvédelem elmélete és gyakorlata https://www.jogiforum.hu/publikaciok/1047
Állatvédelmi szabály-e a 41/2010. (II. 26.) Korm. rend. 14. § (2) bekezdése? https://jegyzo.hu/allatvedelmi-szabaly-e-a-41-2010-ii-26…/
Állatvédelmi hatósági feladatok a mindennapokban https://jegyzo.hu/allatvedelmi-hatosagi-feladatok-a…/